14 Ekim 2010 Perşembe

ÇATLAK


Değişim Atölyesi Oyuncuları'nın yeni dönem oyunlarından ÇATLAK 10 Ekim 2010 Pazar günü EskiYeni'de seyircili genel provasını yaptı. İzlandalı yazar Vala Thorsdottır'ın “Çatıdaki Yarasa”, “Bildiğiniz Şeyler” adlı oyunlarından ve “Kader” adlı kısa öyküsünden Harun Güzeloğlu tarafından uyarlanan ve yönetilen tek kişilik tek perde kadın oyunu, Aliye Karahan tarafından oynandı.

Oyun hakkında kısa bir değerlendirme yaparsak eğer, Vala Thorsdottır'ın manik depresif ve boşanmış kadın figürleri üzerine kurduğu oyunları, Türkiye günceline uygun olarak Değişim Atölyesi Oyuncuları tarafından yerelleştirilmiştir. Yerelleştirmelerin yapıldığı eksen "modern" hayatın kadın üzerindeki baskısı ve zorlukları olmakla beraber, temelinde "emekçi" sorununun altını çizmektedir. Bu bağlamda, "çalışan kadının sorunu" değil, "geçim derdi çeken" bir kadının -ve aslında aynı koşullar altında çalışan ve yaşayan herkesin- hikayelerini gayet eğlenceli bir uslüpla anlatmaktadır. Aliye Karahan'ın oyun boyunca gösterdigi yüksek performansı ve enerjisi kesinlikle görülmeye değerdir(kendi oyunumuz diye demiyorum:))

Seyircili genel prova sonrası yapılan söyleşide seyirciler, genel olarak oyunun interaktif yapısını ve oyunculuk performansını çok başarılı bulduklarını belirtmişlerdir.


Oyunumuz 2010-2011 sezonu boyunca EskiYeni'de oynanacaktır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder